Brokerul de asigurări britanic Aon Private Clients a comandat un studiu Feng Shui pentru maşini. Directorul Ian Cullen a declarat: „Ar putea părea neobişnuit pentru compania noastră să fi e interesată de Feng Shui, dar credem că merită investigat“.
A adăugat că, dacă Feng Shui poate păstra calmul şi atenţia şoferilor atunci când conduc, studiul ar putea să fie folositor şi meritoriu, în acelaşi timp. Ce s-a descoperit?
Raymond Catchpole, preşedintele Societăţii de Feng Shui din Marea Britanie, ne prezintă câteva sfaturi în acest sens:
- Maşinile trebuie parcate cu spatele la casă, pentru că sunt „tigri prădători“ şi pot ameninţa ocupanţii locuinţei dacă stau cu faţa la clădire. (Parcaţi cu spatele, aceşti „tigri“ protejează casa.)
- Nu ţineţi dezordine în maşină, fiindcă aceasta „suge“ forţa vitală a şoferului.
- Proprietarul ar trebui să stea în maşină şi să cânte, să bată din palme sau să asculte muzică, pentru a purifica spaţiul şi pentru a scăpa de energiile negative din maşină.
- Geamurile maşinii trebuie menţinute curate, pentru a permite energiei să pătrundă.
- De oglinda retrovizoare poate fi agăţată o panglică albastră, pentru a reprezenta elemental Apă – aceasta induce claritate minţii în timp ce conduceţi.
- Pe carpetele maşinii trebuie pusă sare de mare, pentru a absorbi energia negativă a pasagerilor